Perlinka (armovací tkanina) má ve stavebnictví široké uplatnění, a proto s ní můžeme přijít do styku opravdu lehce. Nejčastěji se využívá u fasádních zateplovacích systémů nebo jako výztužná vrstva vnějších i vnitřních omítek. Je určitě vhodné ji použít, neboť přispívá k lepší kvalitě a delší životnosti.
U perlinky není důležitý pouze materiál, ale také způsoby, jakými je tento zpevňující prvek pokládán, protože správné postupy výrazně ovlivňují výsledný efekt. Pokud chceme dlouhotrvající pevnost a kvalitu, měli bychom dodržet několik následujících pravidel.
Postup krok za krokem
Nejprve rovnoměrně naneseme lepidlo na již zabudovaný izolační materiál a zatlačíme pásy armovací tkaniny do pojícího tmelu. Při této činnosti nám může dobře posloužit nerezové hladítko, kterým lze tkaninu lépe vnořit do stěrkové hmoty.
Abychom se vyvarovali zvlnění perlinky, stěrkujeme od středu ke kraji (jako bychom dělali stromeček). Také se doporučuje odmotávat armovací tkaninu od shora dolů.
Napojení dalších částí se poté provádí s přesahem alespoň 5 cm, díky čemuž se zamezí trhlinám a různým zbytečným komplikacím. Přebytečnou perlinku je možné ustřihnout nůžkami.
Pokud máme takto připravenou fasádu, můžeme aplikovat vlastní omítkovou směs.